3D visualiseerimine

3D visualiseerimine on spetsiaalse 3D programmi abil kujutiste loomine. Piltide loomiseks joonistatakse programmis soovitud objekti joonised, määratakse ära materjalid, valgus, seadistatakse keskkonna parameetrid ja salvestatakse (renderdatakse) seejärel välja valmis pilt. Oskuslikult tehtud 3D pilti on väga raske eristada fotost ja vaataja ei pruugi teadagi, et pilt on “arvutis tehtud”.

3D visualiseerimise eelis

Kuluefektiivsus

3D pildi kasutamine on mõistlik olukordades, kus eeltöö päris foto loomiseks oleks mahukas. Näiteks sisustuskataloog hulga erinevate interjööride sisustusega. Kõigi sisustusvaadete lavastamine koos stilistikaga oleks meeletu kogus tööd – kümnete ruumide dekoreerimine, mööbli paigutus, transport jne. 3D visualiseerimisega saab selle töö tõenäoliselt poole väiksema eelarvega.

Eel-visualiseerimine

Väga levinud kinnisvara puhul aga võimalik kasutadaka ka kõikjal mujal. Prototüüpide visualiseerimine või alles tootmisjärgus oleva toote müügimaterjalide loomiseks vajalike piltide koostamine jooniste põhjal. Hea võimalus “turgu testida” tootega, mida päriselt veel ei olemas ei ole.

3d visualiseerimine

3D visualiseerimine jooniste või piltide järgi

Enamus töid visualiseerimiseks oleme teinud jooniste või CAD mudelite järgi – see tähendab, et olemas on juba digitaalne materjal ja objektide täiendav mõõdistamine ei ole vajalik. Samas on mõningate tööde puhul vajalik lisaks ka mõõtmine, et selle põhjal teha tööjoonised mudeli valmistamiseks. Mõõdistamine tähendab alati täiendavat ajakulu ja sõltub objekti keerukusest.

Eriolukordades on võimalik kasutada ka 3D skänneerimist või fotogrammeetriat- objekt pildistatakse paljude erinevate nurkade alt ja arvuti koostab fotomaterjali põhjal 3D mudeli. Arvestama peab küll, et selline mudel ei ole alati perfektne ja see tehnika sobib pigem ülimat täpsust mittevajavate objektide digitaliseerimiseks.

Pildistamist kasutame tihti lisaks ka pinnatekstuuride loomiseks. Realistliku lõpptulemuse saavutamiseks ei ole alati mõtet kõike arvutis kunstlikult toota – oskuslik pildimaterjali kasutamine 3D mudeli pinnamaterjalidena säästab tööaega ja annab parema lõpptulemuse.

3d visualiseerimine

Palju maksab 3D visualiseerimine?

3D visualiseerimise hinna määrab:

Objekti detailsus

Iga detail tähendab lisanduvat tööaega 3d mudeli loomisel. Lihtsaid vorme on odavam visualiseerida kui paljude pisidetailidega keerukaid objekte.

Fotorealism

Kui oluline on fotorealism? Fotorealistliku kujutise loomine võtab alati rohkem aega, reaalsuse tunde annavad pisidetailid ja varieeruvus, mida arvutigraafikal tavapäraselt ei ole.

Piltide kogus või animatsiooni pikkus

Valmis pildi salvestamine (renderdamine) võib võtta tunde, 10 sekundi animatsiooni jaoks on vaja näiteks 250 kaadrit, kokku tähendab see juba väga pikka tööaega arvutile.

3D piltide loomise hinnastamisest olen kirjutanud eraldi artikli: Palju maksab 3D renderdamine?

3d visualiseerimine võib olla soodsam

Mõnikord võib toote pildistamine olla piisavalt keerukas, et selle asemel tasub pilt luua hoopis arvutis. Olgu siis selleks meeletu hulk värvi- või pinnavariatsioone või näiteks väga rasked tooted, mille liigutamine pildistamiseks on paras peavalu. Juuresoleval pildil olev prügipress on täpselt taoline näide. Kuna tootjal oli olemas CAD joonised, läks toote 3d visualiseerimine väga lihtsalt – tuli määrata materjalid, värvid, valgus ja seejärel pilt sobiva nurga alt välja salvestada. Kogu töö jäi loetud tundide piiresse ja tulemus võrdväärselt kasutatav tootefotoga.

Kindlasti tasub visualiseerimist kaaluda juhtudel, kui:

  • Toode on keeruline liigutada pildistamiseks või ei ole keskkond selleks sobiv
  • Toode ei ole veel päris valmis aga pilte oleks juba vaja
  • Toode on liiga detailne, loodavad pildid peavad olema lihtsustavad skeemid
  • Tootest on vajalik suur hulk erinevaid värvi- või materjalivariatsioone.

3D animatsioon

3D visualiseerimine animatsioonina annab võimaluse atraktiivselt ja lihtsustatult selgitada keerukaid protsesse või tooteid. Juuresoleval näitel loodud visualiseering eelarverakenduse tutvustamiseks on täpselt üks selline.

Lisaks illustreeb see animatsioon hästi teist suunda 3D piltide loomisel, loobutud on realismi taotlemisest ja selle asemel loodud illustatsiooni sarnane “multifilmimaailm”.

3D paigaldusjuhend

3D visualiseerimine aitab teha lihtsaks paigaldusjuhendid. Olgu selleks mööbel, terassilauad või keeruline tehnikavidin, lishtsustatud 3D mudeli olemasolul saab instruktsioonid luua selges ühtlases visuaalses keeles. Tulemus võib olla kas fotorealismile lähenev või joonis, võimalused on laiad. Pildil Thermoarena terassilaudade kinnituslahendus.

Mööbel 3D pildina

3D pilt on suurepärane lahendus mööbli visualiseerimiseks. Võrreldes stuudios pildistamisega on 3D visualiseerimine paidlik, võimaldades kerge vaevaga muuta materjale, värve, konfiguratsiooni. Üks diivan 10 värvitoonis ja kolmes erinevas konfiguratsioonis – kerge! Pildil Võru Empak diivan.

3D interjöörid

Interjööri lavastamine mööbli pildistamiseks on hulk tööd. Tuleb leida sobiv võttepaik, organiseerida dekoratsioonid ja stilistika, paigalda mööbel ja hallata kogu seonduvat logistikat. Selliseid projekte oleme alati mõõtnud päevades, mitte tundides. 3D visualiseerimisega saab samas luua interjööre kergema vaevaga, paigutada sinna lõputult variatsioone ja lasta fantaasial lennata. Füüsiline ruum piiranguid ei sea. Pildil Sleepwell voodi selleks tarbeks loodud 3D interjööris.

3D visualiseerimine tootefoto asemel

Siin on üks näide, kus 3D visuaali loomine tuli kokkuvõttes mõistlikum kui tootefoto pildistamine. Ülimalt peegeldavad, osaliselt läbipaistvad ja valgustatud pinnad on stuudios pildistades paras väljakutse. Õrna valgusallikat (parempoolne valgustusega klaviatuur) on enamasti väga keeruline pildile püüda – stuudiovälgud “söövad ära” kõik ülejäänud valgusallikad. 3D abil sai olukord elegantselt lahendatud ja klient sai igast tootest hulga erinevaid vaatenurki.

Sellise töö jaoks piisab tihti mõnest referentspildist ja toote mõõtudest. Antud juhul saime tooted 3D mudelite loomise ajaks enda kätte, see lihtsustas oluliselt modelleerimise protsessi. Vajadusel saame töö tehtud ka fotode järgi, küll peab siis arvestama väikeste ebatäpsustega mõõtudes.