Fotograaf

Fotograaf Andres Jalak. Tere, mina olen Andres, olen nime Stuudio.com taga tööd teinud üle 10 aasta. Alustades pisikesest kodustuudiost, kasvas ettevõtmine kiiresti menukaks fotostuudioks Tartus, aastate jooksul käis kaamerast läbi suur kogus peresid, portreepilte, pulmi ja tootefotosid. Praeguseks olen fotograafina keskendunud ainult äriklientide teenindamisele, pakkudes teenustena:

Fotograaf Tartus

Fotograafina Tartus olen tegutsenud professionaalselt ligi 10 aastat, lisaks enne seda teist samapalju enne seda hobifotograafina. Ajaga kogunenud kogemustepagas on hindamatu abimees ja eelkõige tellitaksegi just minu pikka erialast kogemust, mitte “meest kaameraga”.

Lisaks fotograafile olen elukutselt graafiline disainer, st. töötan igapäevaselt reklaamide, trükiste, veebilehtede ja animatsioonide kujundamisega. Mitmes loomemajaduse valdkonnas toimetades on silmaring kasvanud väga laiaks, kogemused aitab luua häid töötavaid kompositsioone ja oskused teistes visuaalmeedia valdkondades toetavad fotograafi kutset. Näiteks minult reklaamfotot tellides mõtlen ma kaasa lõppformaadi st. trükise välimusele ja oskan arvestada vajalike tehniliste piirangutega. Minu kogemusel ei ole fotograaf kunagi “vaakumis töötav” ainult fotograaf vaid seal saab kokku hulk erinevaid oskusi, kompositsiooni- ja värvitaju, ettevõtja ja turundusspetsialist.

Mitmes loomevaldkonnas toimetades on silmaring lai ja varasem kogemus aitab luua häid töötavaid pilte

Fotograaf väljaspool Tartut

Fotograafina töötan fotostuudios Tartus, küll aga on suurem osa minu kliente üle Eesti laiali ja tihti liigun koos mobiilse fotostuudioga kliendi juure. Olgu selleks siis tootefotod, reklaamfotod või ettevõtte töötajate pildistamine, paljude tellijate jaoks on mugavam fotograaf kohale tellida kui hakata liigutama pildistatavaid tooteid stuudiosse (olenemata stuudio asukohast).

Fotograafi tellimine kliendi juurde tuleb mugav ka siis kui pildistatavaid tooteid on palju või neid on tehniliselt võimatu fotostuudiosse transportida. Näiteks mööbel, suured tehnilised seadmed, ehitused või interjöörifotod.

Praegu näeb minu töö fotograafina välja nii, et umbes 75% töödest teen väljaspool fotostuudiot ja 25% töödest Tartus fotostuudios.

Palju maksab fotograafi tellimine?

Fotograafi hind on tihti esimene küsimus, mille saan uutelt klientidelt. Palju maksab fotograafiteenus? Kirjutasin selle kohta ka eraldi postituse Tootefoto hind, aga kokkuvõtlikult võiks öelda, et pildistamise hind sõltub järgnevast kolmest faktorist:

  1. Fotograafi ajakulu pildistamiseks ja järeltöötluseks
  2. Fotograafi või stilisti ajakuku pildistamiskeskkonna planeerimiseks ja dekoreerimiseks.
  3. Pildistamiseks kaasatavad lisavahendid või personal

Kui pildistamise teemaks on lihtsad valgel taustal pildid stuudios, ei ole palju peamurdmist ja töö hinna saab väga lihtsalt välja arvutada tunnihinna alusel (töötunni hind 65-95€+km/h). Arvestama peab, et tööajana läheb arvesse kõik alates planeerimisest, pildistamisest järeltöötlusest ja erisoovide lahendamisest. St. kuigi pildistamise aeg võib olla paarile tootele võibolla 20-30minutit, lisandub veel kõik sellele eelnev ja järgnev.

Keerulisemaks läheb siis, kui pildistamiseks peab planeerima eraldi võttekohti, kaasama lisapersonali ja dekoreerima võttepaika – sellisel juhul tuleb juba koos tellijaga eelnevalt võimalused läbi arutada ja nii mõnigi kord on esialgset ideed kohandatud, et eelarvesse mahtuda. Näiteks soovist “vahem härrasmees istub lennukis ja loeb ajalehte” sai võttepaik planeeritud ümber bussi, kuna lennukis pildistamise organiseerimine oleks lihtsalt liiga palju kallimaks läinud.

Fotostuudio Tartus

fotograaf

Tartus, Aparaaditehases (naljaga pooleks “väike Telliskivi” viitega Tallinna Telliskivi loomelinnakule) on meil kasutada suur heade võimalustega fotostuudio. Eelkõige mõeldud just endale tööruumideks, aga ka tootefotode ja reklaamfotode lavastamise kohana. Traditsioonilsiest fotostuudiost erineb see koht just sisustuse tõttu – ühevärvilisi paberfoone või perepildistamiseks mõeldud rekvisiite siit ei leia, küll aga on meil olemas kõik vajalik näiteks toidufoto pildistamiseks. Suuremate ja keerukamate fotoprojektide jaoks rendime spetsiaalselt kohandatud ruume samast majast, väiksemad ja aeganõudvamad tööd teeme ära oma fotostuudio ruumides.

Fotograafina hindan väga praegust ruumisüsteemi paindlikust. Varasematel aastatel oli tööde jaoks renditud püsivalt suur valge pildistamisalaga ruum perekonnaseisuameti läheduses, suure fotostuudio pidev haldamine ei olnud siiski loomevaldkonda soodustav ja kiskus tihti fookuse mujale – tuli leida ruumi jaoks pidevalt tööd ja kõik töö ka vastu võtta, mida pakuti. Praegu võin öelda, et valin ainult need tööd, mille tegemisel ma ennast tugevalt tunnen ja keskendun maksimaalselt just nende oskuste kasutamisele.

Fotograaf ja koolitaja

Lisaks fotograafina töötamisele olen pikaajalise koolitaja kogemusega. Läbinud põhjaliku suhtlemistreenerite väljaõppe, andragoog V kutsekvalifikatsiooniga ja ohtra kogemustepagasiga koolitusmaastikult. Olen Adobe koolitaja, Adobe Illustrator, Premiere, Photoshop, InDesign. Koolitajana käin avatud klassikoolitusi tegemas Tallinnas IT koolituskeskuses, mujal Eestis on mind võimalik tellida ettevõtetesse sisekoolitusi andma. Koolitajana annan edasi kogemusi, mis olen kujundaja-disainerina viimase 10-15a. jooksul omandanud. Minu koolitused on alati praktilised ja sisaldavad palju harjutusi elust enesest (loe: minu varasematest töödest).

Fotograaf pulma või perepildid?

Mitmed minu ammused kliendid on pöördunud küsimusega, kas ma perepilte ja pulmapilte ka veel pildistan? Vastus on – kahjuks ei pildista. Fotograafi karjääri algusaastatel tegin kõiki tellitud pildistamistöid, nüüd jõuan järjest rohkem äratundmine, et minu jaoks on õige just reklaamfoto ja tootepiltide pildistamine. Mitte, et mulle peresid ja pulmi ei oleks meeldinud pildistada – meeldis ja väga! Küll aga ei saa professionaalses arengus olla spetsialist kõigis valdkondades ja mingil etapil tuleb hakata spetsialiseeruma – olla kas hea pulmafotograaf, hea perepiltide tegija või hea toote- ja reklaamfotode looja. Kõike korraga paraku ei saa ja ööpäevas on endiselt kõigest 24 tundi.